Palety euro są jednymi z najczęściej używanymi paletami. Są one stadaryzowane, co oznacza, że mogą być wykorzystywane na terenie wiele krajów, ponieważ posiadają te same wymiary. Rozmiar standardowy (dł. × szer.) to 800 mm × 1200 mm. Ich maksymalne obciążenie użytkowe to 1000 kg, jeśli paleta jest dobrej jakości. Masa własna palety to 25 kilogramów.
Paleta euro jest zawsze oznaczona jako europaleta, używając kilku skrótów, takich jak EUR czy DB. Są to najczęstsze skróty. Niestety istnieją również fałszywe europalety. Są to europalety (palety jednokierunkowe) fałszywie oznaczone skrótem EUR bez pierścienia wokół nich. Fałszywą europaletę można rozpoznać po grubości desek drewnianych. (1 cm zamiast 2 cm). Istnieją też firmy, które utraciły certyfikacje na wykonywanie palet euro. Przykładem jest PKP, któremu UIC (Union Internationale des chemins de fer) cofnęła prawo do przyznania chronionego znaku towarowego.
Oznacza to, że wszystkie europalety oznaczone znakiem Polskich Kolei Państwowych PKP nie mogą być wymieniane w ramach Europalletpool i są uznawane za imitacje znaków towarowych i zostaną wycofane z obiegu i zniszczone przez Europejskie Stowarzyszenie Paletowe (EPAL) przy pomocy służb celnych i policji. Decyzja ta została podjęta, ponieważ europalety produkowane w Polsce przez PKP są złej jakości i uszkodziły znak jakości europalety.
Gdzie można korzystać z Europalet
Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej korzystają w systemie wymiany palet Euro. Dla palet euro istnieje system wymiany w następujących krajach UE: Belgia, Niderlandy, Luksemburg, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska. Poza tymi krajami wysyłka towarów na europalecie jest nierozsądna, ponieważ nie istnieje system wymiany i te europalety należy uznać za utracone. Utraty tej nie można żądać u dostawcy usług logistycznych.
Aby mieć pewność, że paleta jest prawdziwą paletą Euro, powinna mieć ona co najmniej 78 gwoździ określonego typu, które podlegają zalecanemu wzorowi gwoździ. Ostateczna paleta waży od 20 do 25 kg. W celu zmniejszenia ryzyka powstawania pleśni można stosować wyłącznie suche drewno. Każda europaleta posiada szereg znaków jakości: Na lewej nodze narożnej pokazane jest logo EPAL.
Eksploatacja palety Euro
Palety są materiałem, który jest eksploatowany, w niektórych wypadkach ulega on uszkodzeniu. Europalety mogą być naprawiane, ale tylko certyfikowane firmy mogą je naprawiać. Naprawiane palety poznać można po charakterystycznym gwoździu naprawczym z symbolem EPAL. Paleta, która zostanie naprawiona przez firmę nie posiadającą licencji, traci status palety Euro i staje się paletą uszkodzoną bądź jednorazową.
Paleta Euro paleta różni się od zwykłej definicją: paleta jest opakowaniem (które służy do transportu i magazynowania towarów), którym nie jest np. paleta jednorazowa. W Wielkopolsce miejscem, gdzie naprawia się Europalety (w Poznaniu), a także skupuje i sprzedaje, jest TEFRA. Na swojej stronie internetowej ( https://www.tefra.com.pl/palety-euro/ ) posiadają wszystkie informacje konieczne do przeprowadzenia transakcji.